Nem a jégviharhavazásról fogok írni, hanem a zombikról
- peterfalvitamas
- Apr 19, 2017
- 3 min read
Erre biztos nem számított senki. Pedig feltétlenül szükséges, szükségessé vált a zombik kérdésének pontos és alapos megvizsgálása. Gyorsan, mi is a zombi - a haiti kreol nyelvben zonbi, forrása esetleg a nyugat-afrikai kongói nyelvben znambi (isten), illetve zumbi (fétis) – eredetileg vudu mágiával, később „tudományos” módon feltámasztott élőhalott.
Megkülönböztetjük (az egyszerűség kedvéért) a hagyományos haiti zombit és a nyugati kultúrába átkerült „Romero” zombit (erről később), el kell továbbá különíteni a (szó eredete szerint legalábbis) balkáni vámpírtól és az arab mitológiából jövő, a holtak húsával táplálkozó ghoultól vagy gúltól.
A haiti folklórban a zombit a varázsló (bokor) kelti életre, aki a szellemeket (loákat) mindkét kézzel szolgálja, tehát jót és rosszat is tehet, ez különbözteti meg őt papoktól (hougan) és papnőktől (mambo). A zombi a varázsló személyes rabszolgája, saját akarattal nem rendelkezik. A varázsló választhatja azt, hogy nem halott ember testét, hanem a lelkének egy részét támasztja fel, létrehozva a zombi asztrált, ezt üvegcsébe zárva szerencsehozó talizmánt készíthet.
Hogy hogyan jutott a haitiaknak eszébe a zombi, az talán visszavezethető az Afrikából behurcolt fekete rabszolgák életélményére. Hitük szerint haláluk után a vudu istenség, Samedi báró feltámasztja őket a szabadságban, Afrikában (ha nem sértették meg életükben az istenséget) ellenkező esetben haláluk után is rabszolgák, zombik maradnak.
(Sokkal később Dél-Afrikában a munkásokat szállító vonatokból lettek képzeletben a zombimunkást előállító boszorkányvonatok. Könnyed közbevetés, ez már majdnem olyan, mint az EU-s szlengben a hajnali Brüsszelbe menő repülőgép, a zombijárat.)
– Mi van a telefonomon, számítógépemen, ami a zombikhoz köthető. Na, először is van itt egy 3-05.70 harctéri túlélési kéziköny (amerikai hadsereg), hogyan találjunk vizet, élelmet, búvóhelyet, nincs odaírva, hogy zombitámadás idején, de nyilván erre gondoltak. Van egy futóalkalmazás, Zombies, Run, aminek az a lényege, hogy futás közben egy rádiójáték megy a fejhallgatón, aminek te vagy a főhőse, és néha jönnek a zombik, és ilyenkor gyorsabban kell futni, külön pont jár érte, ha lefutod a zombikat (nyilván mindig lefutom, de amikor először sikerült, ott ordibáltam örömömben a mező közepén mínusz két fokban, csak azért nem nézett oda senki, mert nem járt arra a madár se). Van zombis játék (a State of Decay), ahol kezdetben lapáttal, később fegyverekkel kell irtani a várost elfoglaló zombisereget, Plants vs Zombies pont nincs, zombis filmek közül kedvencem a Legenda vagyok, viccesebb változatban a Haláli hullák hajnala, Tarantinótól az Alkonyattól pirkadatig (Walking Dead-et nem néztem), zenékben a Cranberriestől nyilván a Zombie, és legkésőbb itt le kell írni, bár lehet, korábban kellett volna, hogy ne féltsetek, úgy egyébként normális vagyok, tudok például antropológiai vagy filmtörténeti elemzést írni, miről is, például zombikról, folytatom –
Hogy a zombi milyen, mit tud, hogy viselkedik, arról a mi képünket (nyugati emberekét) alapvetően meghatározta George A. Romero 1959-es filmje, az Élőhalottak éjszakája (Night of the Living Dead), az itt kialakított jelenséget nevezzük „Romero” zombinak. Romero két újítást vezetett be: egyrészt a zombit vámpírtulajdonságokkal ruházta fel (harapás, fertőzés), másrészt kitalálta azt a narratívát, amelynek lényege a zombik támadása, a társadalom ellenállása, majd összeomlása, és az ezt követő élet bemutatása (összefoglalóan: zombiapokalipszis). Ez egyrészt végtelenül variálható, másrészt a „szörny” miatti borzongást vegyíti a társadalmi káosz okozta döbbenettel és félelemmel, az egyéni mellett közösségi drámákat mutat be és jó esetben akár társadalomkritikaként is működik.
A nyugati változatban a zombi eredete homályban marad, vagy valamiféle félresikerült tudományos kísérlet eredményének tudható be, ezzel együtt megkezdődik az olyan egészen vagy félig komoly cikkeknek a megírása, amelyek a zombik anyagcseréjét, szív- és érrendszerét, agyműködését (!) (tényleg, Bradley Voytek és Timothy Verstynen nevére kell rákeresni) igyekszenek elemezni. Ami a popkulturális áthallásokat, számítógépes játékok dömpingjét illeti, azokat fenn (tárgyilagos távolságtartással) már bemutattam.
Egy kérdés maradt. Miért van ilyen istentelenül hideg, és miért esik a hójégvihareső április közepén? De nem, elhatároztam, hogy nem erről írok. Kizárásos alapon maradtak a zombik.
(forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Zombie)
Comments