top of page

Életmódok

  • peterfalvitamas
  • Mar 22, 2017
  • 3 min read

- Amikor eljöttünk otthonról, valaki, akihez különböző szálakon kötődünk, azzal búcsúztatott minket: legyetek bátrak. Ez egyfajta szállóigévé lett köztünk az első napokban. Gondolkodtam, hogy lehetne összekötni ezt a tangóval, és eszembe jutott a Milonga brava (az oldal címe), tudomásom szerint az egyetlen tangószám, amelynek a címében a bátor (itt: vad, szelidítetlen) szó szerepel - aztán a dal tárgyát, a lány és a fiú történetét a conventillóban bele is fűztem az egyik naplóbejegyzésbe. Ez a legyetek bátrak sokat segített, és a merjünk-e kezdetű döntési helyzeteken most is gyakran átsegít. -


- Montevideóba készülünk, ehhez sajnos kellett készíteni egy tervet, hogy mennyi nap van még hátra, ez fájdalmas volt. Montevideó itt van a Rio de la Plata torkolatának túlpartján, nekem a túlpart valahogy a Szántód-Tihany távolságot jelenti, valójában úgy kétszázötven kilométerről van szó, amit hajóval és busszal kell majd megtenni. Ilyen módon nagyon kicsit megismerjük majd a varázslatos nevű Uruguayi Keleti Köztársaságot, és talán egy ottani milongára is eljutunk majd, így beteljesítve a kultúrmissziót, mivel a tangó nem(csak) argentin, hanem rioplatense, a torkolatvidék tánca, az itteni nagyvárosi kultúrák terméke, legyen inkább gyümölcse, az aktuális országnevektől függetlenül. -


Tegnap megállított a rendőr.


Ehhez először is írni kellene egy részt „Tamás közlekedik Buenos Airesben” címmel. Reggel kilépek az utcára, az én feladatom a reggeli beszerzése, ami áll 4 tejeskávéból és 10 medialunasból, a medialunas az egy önálló tanulmányt érdemelne, legyen egy kicsit vastagabb és puhább, súlyosabb croissant, átlátszóan, mintegy mázként rásülve (nem roppan, ez is puha) édes vaj. A medialunas nagyon finom. Kilépek az ajtón, meglátva az embereket és beleszagolva a levegőbe kimegy a vállamból minden feszültség. Boldogan, de rettentő fáradtan elcsámborgok a pékségbe, majd a szemben lévő olasz kávézóba, ahonnan hozok cukrot is a kávéhoz, ha elfogyott volna. Mindezt a reggelit majd a ház tetején lévő teraszon, a napsütésben fogjuk elfogyasztani (idő: dél körül), de először vissza kell közlekednem a medialunasokkal és a kávékkal a szállásra. Alapvetően a közlekedési jelzéseket, fogalmazzunk így, még az argentinokhoz képest is esetlegesen észlelem, meg reggel is van, cikkcakkcsigavonalban ténfegek a biciklisáv (kemény dolog, peremmel elválasztva az úttól) és a buszok között. Ekkor állított meg a rendőr.

Amikor ezt írom, mintegy aláfestésként beúszik egy tangókeringő jobbról, Marcelo, a vendéglátónk férje ismét órát tart (most nincsenek nála a szemeteszsákok). Szóval a rendőr itt a sarkon kb. 190 cm magas, nagyon fiatal, golyóálló mellény van rajta, antenna meg rádió lóg ki belőle és egy hatalmas mordály van az oldalán. A rendőrautó inkább egy barrikádoszlató könnyű tankra emlékeztet errefelé. Maga turista? Mondom, igen. Na, mutatok önnek valamit. Előveszi a telefonját. Van itt ez az app, az a neve, hogy como llego. Ha itt beüti a címet, megmutatja, hogyan lehet eljutni valahonnan valahová Buenos Airesben. Mondok egy másik dolgot. Itt vagyok a sarkon, kicsit beszélek angolul, ha bármilyen segítségre szorul, nyugodtan kérdezzen. Ezzel visszamegy a helyére.


Igazából itt a rövid és medialunas-cukormázas történetnek vége is lehetne, de alátámasztandó, hogy a megfigyelő alakítja a történetet, egy órával később ugyanott, az ajtónál kezdem az utamat, de nem jobbra indulok, hanem balra (arra van a tisztító). Balra kettő lépés után egy gimnázium előtt tüntetésre hívó, plakátoló egyetemistákba botlok. Egy középiskolai tanár kezdő fizetése kb. 11 ezer pesó (kb. 200 ezer forint). A szegénységi küszöb 14 ezer pesó. A lakásbérlet (nagyon alsó hangon) 5 ezer pesó, tehát mondjuk 200 pesó marad a napi megélhetésre (most a megtakarítást, ruházkodást hagyjuk is), a reggelim (1 kávé, 2 medialunas) 40 pesó, egy üdítő a boltban legalább 20, buszjegy (egy út, nem bliccelhető) 6, alma, banán (1 kg) 25. A milongabelépő 100 pesónál kezdődik (nyilván ez nem a kenyér kategória, viszonyításnak írtam). Az infláció 25%. Ezekből a számokból sok mindent ki lehet hozni.


Értelemszerűen elég sokan vannak, akik nem keresik meg a középiskolai tanár fizetését, és a szegénynegyed már nem a La Boca a színes házakkal, hanem a még kintebb fekvő kerületek, ahol néha víz és csatorna nélküli bódékban élnek az emberek, nem értem spanyolul a bódét, mint a favela, fordít az aktivista lány. A tüntetések szokott koreográfiája szerint ilyenkor a tömeg a Plaza de Mayóra vonul, és a háttérben megkezdődik az alkudozás a kormánnyal a bérekről. Egyidejűleg (az egyébként kedves) rendőrök megjelennek az iskolában, feljegyzik, hogy ki nem jelent meg tanítani, nekik később levonják a fizetéséből a napot. 11 ezer állami középiskolai hely hiányzik, ezek a diákok kereshetnek magániskolát. Nemrégiben a kormánypárti Clarin nevű újság nyomdájánál a tulajdonosnak elege lett a szakszervezetből, ki is rúgtak mindenkit. Visszaperelték magukat (ne feledjük, Argentína jogállam, demokrácia), erre bezárták az egész céget, csak egy táblát hagytak kinn, hogy ki hol veheti fel a papírjait. (Ezek az információk egy baloldali aktivistától származnak, vagy így volt, vagy nem.)


* * *


Kaptam egy sms-t reggel, hogy innen tizenkétezer kilométernyire befizettem a gázszámlát. A kötődés a valósághoz elkerülhetetlen. Lehet jobbra menni reggel az utcán, meg lehet balra, illetve lehet összevissza csámborogni. Én nagyon boldog vagyok itt, de azért ez sem egy egyszerű hely.

Comments


bottom of page